V této rubrice se svými vlastními slovy krátce představují autoři aktuálního čísla Tématu.

 

Eva Košinská – studuje bohemistiku a komparatistiku na FF UK. Je mladá a naivní. Ideály máme všichni... Miluje hudbu Oldřicha Janoty, protože ji přenáší do jiných sfér. Miluje také mrkvový kubíky a noční potulky po tramvajích.

 

Boris Cvek (nar. 1976) – externí doktorand na PřF UP v Olomouci, obor anorganická chemie. Působí na Ústavu lékařské chemie a biochemie Lékařské fakulty tamtéž. Publikoval např. na adresách www.christnet.cz, www.totem.cz, www.blisty.cz, také v Hospodářských novinách, v Literárních novinách, v Respektu a v Přítomnosti – zabývá se literaturou, filozofií, historií, teologií a přírodními vědami. Editor a vydavatel časopisu Téma (www.tema.vulgo.net).

 

Filip Sklenář (nar.1978) – v patnácti poprvé celostátně publikoval poezii prostřednictvím ČRO 3, Rádio Vltava. V osmnácti zběhl ze střední školy a žvil se v severní Africe jako pašerák hašiše. Těžká drogová závislost, jíž se zbavil až ve dvaadvaceti, ho dvakrát přivedla do konfliktu se zákonem a k několika nervovým zhroucením. Pracoval jako číšník, barman, stavební dělník, prodavač. Žil ve Španělsku, Bavorsku a na Ceutě, procestoval větší část západní Evropy. Kromě intenzivního samostudia všeho, nač mu oko padlo, o sobě tvrdí, že během afrického pobytu studoval cosi tajemného u světu jinak neznámého muže, kterého nazývá Ibn Azizem. Své útočné články publikuje v současnosti v Britských listech, do internetového magazínu Téma přispívá obecnějšími literárními úvahami a externě se věnuje redakci odborných článků a textů do čtenářsky pohodlnější podoby. Jeho prozaickou prvotinu Červené dlaždice odmítli pro kontroverzní obsah tři nakladatelé, ale v současnosti – jak se zdá – už směřuje k českým čtenářům.

 

Vilém Šimánek (nar. 1971) – student FF UP, obor sociologie-andragogika.

 

Jakub Procházka (nar. 1973) – nyní grafik-výtvarník na volné noze. Mimo jiné absolvoval na soukromé scénáristické škole kurzy dramaturgie a scénáristiky. Jeho texty se objevily např. v Revue Labyrint, Almanacht či na www.totem.cz. Od letošního roku dodává filmové recenze na www.budu.cz. Věnuje se také amatérskému divadlu a filmu.

 

Radek Čech (nar. 1974) – interní doktorand na PdF UP v Olomouci, obor pedagogika se zaměřením na český jazyk a literaturu. Jeho básně lze najít na www.totem.cz, kromě krásné literatury mezi oblasti jeho zájmů patří především lingvistika a historie.

 

Lynn Forest-Hill – PhD 1997, Southampton, England. Academic research interests: medieval and renaissance drama in English. Other interests: Tolkien society education secretary during the last year. Publications: Book – Trangressive Language in Medieval English Drama (Ashgate 2000). Academic articles on scurrility in medieval drama; Lucian's philosophy in a Tudor Interlude; the fourteenth/fifteenth century preaching controversy as presented in a fifteenth century morality play; Tolkien as a source for imagery in a poem by an American avant garde poet. Short stories: 'Ytenelinga saga' and 'The Nine Herbs Charm', published in Mallorn 39 and 41.

 

Martin Škabraha (nar. 1979) – doktorand na Katedře filosofie na FF UP v Olomouci. Kromě svého studijního oboru se zajímá o historii, vážnou hudbu a zejména o literaturu. V budoucnu by chtěl vydat sbírku povídek, z nichž některé dosud vyšly časopisecky (Host, Aluze, Texty).

 

Josef Musil (nar. 1972) – agýista, literát. Zájmy: hudba, literatura, výtvarné umění a kreativní tvorba. Publikuje všude, kde se dohodne. Redaktor AG revue (www.agrevue.com), člen recitační skupiny Katastrofanka. Vydal knihu Topení parostroje (www.volny.cz/josef_musil/). Spojení: josef_musil@volny.cz.

 

Libor Martinek (nar. 1965 ) – vystudoval PdF UP v Olomouci, poté učil v Krnově na Střední Pedagogické škole. Od roku 1993 je odborným asistentem na bohemistice Slezské univerzity v Opavě (doktorát z literární historie obhájil v roce 2000). Debutoval dvojjazyčnou sbírkou básní Co patří Večernici – Sekrety Gwiazdy Wieczornej (Opava-Kielce 2001). Publikoval svou tvorbu v řadě literárních časopisů a v básnických antologiích v ČR, Slovensku, Polsku, Rumunsku a v Litvě. Člen redakční rady časopisu Psí víno (Zlín), Noviny Slezské univerzity (Opava), Radostowa (Starachowice), Pobocza (Więcbork), člen Obce spisovatelů ČR a Obce překladatelů ČR. Autor odborné publikace Polská literatura českého Těšínska po roce 1945 (Opava 2004). Obdržel několik ocenění za rozvoj česko-polských literárních a kulturních kontaktů (mj. 1997 Cena za překlady a popularizaci polské poezie v zahraničí – ZLP Varšava; 2004 Varšava – UNESCO za překlady polské poezie, 2004 Opava – Statutární město Opava za rozvoj česko-polských literárních aktivit) i ocenění v básnických soutěžích v ČR a v Polsku.

 

Václav Mráz – studuji v Ostravě, zájmy nemám téměř žádné a jako nejpřijatelnější způsob trávení volného času se mi jeví vysedávání po hospodách, což také v hojné míře činím.

 

Michal Horáček (nar. 1952 ) – novinář, textař, spisovatel, nakladatel, podnikatel. Mezi jeho zájmy patří riziko, studium filozofie a středověku, sbírka obrazů českých tvůrců z poloviny minulého století, lyžování a cestování. Pracoval jako plavčík, skladník, dělník, redaktor a předseda představenstva Fortuny a. s. Živil se také jako evropský korespondent amerických, britských a australských časopisů, od počátku osmdesátých let jako textař (např. Levandulová, S cizí ženou v cizím pokoji, Dívám se, dívám, Stáří). Nositel mnoha cen za činnost v oblasti populární hudby.

 

Dušan Cvek (nar. 1926) – odborný lékař chorob plicních a tbc, pracoval ve Smokovci, Zlíně a od 1.4.1960 v Krnově jako přednosta plicního oddělení. Člen Obce spisovatelů, vydal sedm básnických sbírek a jeden výbor ze své poezie. Vedle poezie se dlouhá léta věnoval šachu (mistrovská třída v roce 1955). Nyní žije v Krnově-Ježníku uprostřed krásných lesů, které jako chrám pro věřícího byly odjakživa jeho svatyní.

 

Stanislav Vašina (nar. 1966) – publikuje na www.literra.cz a www.totem.cz/, momentálně pracuje na poště. Podrobněji o sobě pojednává ve svých Cestách Jinám a zpět, které s dalšími jeho pracemi najdete na internetových stránkách – http://sweb.cz/vasinasi/.

 

Veronika Vlachová (nar. 1977) – zástupce a „ideologický“ mluvčí literárního serveru Blue World a Aktivní literární skupiny Blue World. Nedokončila studium španělštiny na FF UK. Je nyní zaměstnána v zahraničně obchodní oblasti, nicméně duší a stylem života je především autorkou poezie, povídek a hudebních textů se zájmem o cizí jazyky, lingvistiku a literární či literárně teoretickou problematiku. Funguje ve sféře organizace literárně zábavných pořadů a soutěží a snaží se proniknout i mezi současné české hudební textaře a libretisty.