V této rubrice se svými vlastními slovy krátce představují autoři aktuálního čísla Tématu.

 

Ľubica Christophoryová (nar. 1982)vyštudovala marketingovú komunikáciu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského, momentálne pracuje v redakcii mesačníka o reklame a marketingu Stratégie. Zameranie jej voľnočasových aktivít však je prekvapivo nekomerčné – hudba, literatúra.

 

Boris Cvek (nar. 1976) – externí doktorand na Přírodovědecké fakultě UP v Olomouci, obor anorganická chemie. Působí na Ústavu lékařské chemie a biochemie Lékařské fakulty tamtéž. Publikoval na www.christnet.cz, www.totem.cz, www.blisty.cz, www.academica.cz a také v Hospodářských novinách, v Literárních novinách, v Lidových novinách, v Respektu, v Přítomnosti a v MF Dnes – zabývá se literaturou, filozofií, historií, teologií a přírodními vědami. Editor a vydavatel časopisu Téma (www.tema.vulgo.net). Vede mimo to českou sekci rozjíždějícího se evropského projektu www.poesia.vulgo.net.

 

Ivan Pinkava (nar. 1961 ) – se narodil v Náchodě. Od roku 1986 pracuje ve svobodném povolání, nepřetržitě až do současnosti se věnuje volné fotografii. Od roku 1988 se jeho práce vystavují po celé Evropě a v USA. Jeho fotografie jsou zastoupeny v českých i světových soukromých a veřejných sbírkách a jsou publikovány v řadě knih a katalogů. Je zahrnut  do německé encyklopedie světových fotografů 1900 bis Heute. Monografie Dynastie byla oceněna jako nejkrásnější česká výtvarná publikace roku 1994, kniha Memento mori získala v USA ocenění nejkrásnější umělecká publikace za rok 2001, Kniha Heroes byla oceněna jako Nejkrásnější Česká kniha roku 2004. V současné době Ivan Pinkava přednáší na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, kde vede ateliér fotografie. Příležitostně se účastní jako pedagog autorských dílen v Čechách i v zahraničí (Česká rep., Francie, USA,…). Spolupracuje s Pražským domem fotografie, jehož byl spoluzakládajícím členem. www.ivanpinkava.com

 

Jan Sova (nar. 1985) – studuje na ČVUT. Zajímá se o teologii a filozofii.

 

Kamil Pilatík – dokončuje studium angličtiny a portugalštiny na FF UP v Olomouci.

 

Miroslav Vejlupek (Čerchovský) (nar. 1952 ) – je spoluzakladatelem uměleckého uskupení Občanské sdružení V-ART se sídlem v Písku a edituje jeho internetový literárně–výtvarný projekt Litterate.

 

Radek Čech (nar. 1974) – lingvista (Ph.D. na PdF v Olomouci), učí na Filozofické fakultě v Ostravě. Jeho básně lze najít na www.totem.cz, kromě krásné literatury mezi oblasti jeho zájmů patří především jazyk a historie.

 

Filip Sklenář (nar.1978) – v patnácti poprvé celostátně publikoval poezii prostřednictvím ČRO 3, Rádio Vltava. V osmnácti zběhl ze střední školy a žvil se v severní Africe jako pašerák hašiše. Těžká drogová závislost, jíž se zbavil až ve dvaadvaceti, ho dvakrát přivedla do konfliktu se zákonem a k několika nervovým zhroucením. Pracoval jako číšník, barman, stavební dělník, prodavač. Žil ve Španělsku, Bavorsku a na Ceutě, procestoval větší část západní Evropy. Kromě intenzivního samostudia všeho, nač mu oko padlo, o sobě tvrdí, že během afrického pobytu studoval cosi tajemného u světu jinak neznámého muže, kterého nazývá Ibn Azizem. Své útočné články publikuje v současnosti v Britských listech, do internetového magazínu Téma přispívá obecnějšími literárními úvahami a externě se věnuje redakci odborných článků a textů do čtenářsky pohodlnější podoby. Jeho prozaickou prvotinu Červené dlaždice odmítli pro kontroverzní obsah tři nakladatelé, ale v současnosti – jak se zdá – už směřuje k českým čtenářům.

 

Martin C. Putna (nar. 1968 ) – vystudoval filologii a posléze teologii, pracoval a zatím ještě pracuje na Filosofické fakultě, mezitím redaktorem Katolického týdeníku a revue Souvislosti, občas moderátorem v rozhlase a v televizi, a tak.

 

Dušan Cvek (nar. 1926) – odborný lékař chorob plicních a tbc, pracoval ve Smokovci, Zlíně a od 1.4.1960 v Krnově jako přednosta plicního oddělení. Člen Obce spisovatelů, vydal sedm básnických sbírek a jeden výbor ze své poezie. Vedle poezie se dlouhá léta věnoval šachu (mistrovská třída v roce 1955). Nyní žije v Krnově-Ježníku uprostřed krásných lesů, které jako chrám pro věřícího byly odjakživa jeho svatyní.

 

Gustáv Murín (nar. 1959) – vedecký pracovník Ústavu bunkovej biológie UK v Bratislave, doteraz publikoval 12 kníh, z toho štyri v češtine; píše prózu, sci-fi aj literatúru faktu. Poviedky a eseje mu vyšli v Afghanistane, Bangladéši, Bosne a Hercegovine, Bulharsku, Čechách, Chorvátsku, Indii, Litve, Rumunsku, Ukrajine, USA a Veľkej Británii.