V této rubrice se svými vlastními slovy krátce představují autoři aktuálního čísla Tématu.

 

Marcela Gunázerová (nar. 1970) – Zakladatelka hypernaivisticko-avantgardní skupiny Vixlaivant a členka její prozatím utajené ženské odnože Sestry v triku, jež se sdružují hlavně v oblasti výtvarna. Autorka tří soukromých básnických sbírek: Papírový motejl, Hořely kopretiny a Blízko mízy. Sbírka další, Elektrický pes, je prozatím v nedohlednu. Autorka desítek koláží, které občas v dobrém rozmaru rozdává. Majitelka jednoho kola, psa, dvou koček a matka dcery Marcely. Záliby: vybíjená, háčkování a domácí kuchyně. Životní sen: přiblížit se alespoň zezadu takovým velikánům, jakými byli například Breton a jimž nesahá ani po kotníky. Ale my, přijdem blíž! Životní krédo: kresli, maluj, tapetuj... stejně ti bude doma zima.

 

Boris Cvek (nar. 1976) – externí doktorand na Přírodovědecké fakultě UP v Olomouci, obor anorganická chemie. Působí na Ústavu lékařské chemie a biochemie Lékařské fakulty tamtéž. Publikoval na www.christnet.cz, www.totem.cz, www.blisty.cz, www.academica.cz a také v Hospodářských novinách, v Literárních novinách, v Lidových novinách, v Respektu, v Přítomnosti a v MF Dnes – zabývá se literaturou, filozofií, historií, teologií a přírodními vědami. Editor a vydavatel časopisu Téma (www.tema.vulgo.net). Vede mimo to českou sekci rozjíždějícího se evropského projektu www.poesia.vulgo.net.

 

David Černý (nar. 1967) – vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, v letech 1995 a 1996 byl účasten programů P. S. I. artists residence (New York) a Whitney Museum Independent Study Program (New York). Nositel Chalupeckého ceny. Jeho tvorba byla prezentovaná na mnoha samostatných i skupinových výstavách. Do povědomí širší veřejnosti vstoupil zejména akcí Růžový tank. Dále spoluutvářel některé filmy (např. filmu Knoflíkáři se účastnil jako architekt i herec). Více o něm na www.davidcerny.cz. Názvy děl, publikovaných v tomto čísle Tématu, byly vymyšleny jen pro tuto příležitost.

 

Radek Čech (nar. 1974) – lingvista, završuje Ph.D. studia na PdF v Olomouci a učí na Filozofické fakultě v Ostravě. Jeho básně lze najít na www.totem.cz, kromě krásné literatury mezi oblasti jeho zájmů patří především jazyk a historie.

 

Martin Škabraha (nar. 1979) – doktorand na Katedře filosofie na FF UP v Olomouci. Kromě svého studijního oboru se zajímá o historii, vážnou hudbu a zejména o literaturu. V budoucnu by chtěl vydat sbírku povídek, z nichž některé dosud vyšly časopisecky (Host, Aluze, Texty).

 

Martin Ďurďovič (nar. 1976) – vystudoval filozofii a sociologii na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde nyní působí jako interní doktorand na katedře filozofie. Zabývá se především filozofickou hermeneutikou, praktickou filozofií a problémem filozofické analýzy fenoménu lidského jednání.

 

Josef Musil (nar. 1972) – agýista, literát. Zájmy: hudba, literatura, výtvarné umění a kreativní tvorba. Publikuje všude, kde se dohodne. Redaktor AG revue (www.agrevue.com), člen recitační skupiny Katastrofanka. Vydal knihu Topení parostroje (www.volny.cz/josef musil/). Spojení: josef_musil@volny.cz.

 

Petr Švec (nar. 1976 ) – absolvent anglistiky a bohemistiky na FF Masarykovy university v Brně. Bydlí v Mikulově, pracuje v dětském domově tamtéž. Zajímají ho průniky ekologie, literatury a filosofie. Občas publikuje v ekologickém časopise Sedmá generace.

 

Kamil Pilatík – dokončuje studium angličtiny a portugalštiny na FF UP v Olomouci.

 

Václav Bartoš (nar. 1985) – toho času stále ještě student pražské DAMU, konkrétně měsíc před ukončením studia činoherního herectví z důvodu nedostatku talentu. Potvrdilo se tak mé směřování k autorské či teoretické stránce umění (ač ta interpretační má své krásy). Zajímám se vedle divadla o film (zejména amatérská tvorba), historii naší armády a předválečného opevnění a autorskou tvorbu (nepravidelná čtení společně s dalšími autory převážně z Hradce Králové). Stať Osamění Lemuela Gullivera a Juráčkova duše filosofa filmu byla součástí prací, které jsem odesílal ke zkouškám na FAMU, kam mě nevzali. Psal jsem ji pro odborného čtenáře. Doufám však, že vás zaujme.

 

Viktor Šlajchrt (nar. 1952) – po maturitě v roce 1970 jsem se dvakrát marně hlásil na filosofickou fakultu a mezitím pracoval v antikvariátě, což byla také dobrá škola. Skoro celá sedmdesátá léta jsem prožil v severních Čechách, nejdřív jsem studoval na Pedagogické fakultě v Ústí nad Labem (aprobaci český jazyk a výtvarná výchova), později jsem učil ve Vejprtech na Chomutovsku. Ze školy nás do hor odešlo víc, pokusili jsme se tam vytvořit jakousi uměleckou komunu, na venkově jsme však byli moc na očích. Po návratu do Prahy jsem dva roky uklízel metro, ale pak jsem se vrátil ke knížkám, nejdřív v Knižním velkoobchodě a pak v nakladatelství Odeon, kde jsem čtyři roky řídil obchod a propagaci. Když podnik začal krachovat, nastoupil jsem jako čtyřicetiletý novinářský elév do Mladé fronty Dnes. V Respektu jsem od března 1994. Krom toho jsem byl jeden rok šéfredaktorem kulturně-alkoholického měsíčníku Bar&Man.

 

Dušan Cvek (nar. 1926) – odborný lékař chorob plicních a tbc, pracoval ve Smokovci, Zlíně a od 1.4.1960 v Krnově jako přednosta plicního oddělení. Člen Obce spisovatelů, vydal sedm básnických sbírek a jeden výbor ze své poezie. Vedle poezie se dlouhá léta věnoval šachu (mistrovská třída v roce 1955). Nyní žije v Krnově-Ježníku uprostřed krásných lesů, které jako chrám pro věřícího byly odjakživa jeho svatyní.

 

Stanislav Vašina (nar. 1966) – podrobněji o sobě pojednává ve svých Cestách Jinám a zpět, které s dalšími jeho pracemi najdete na internetových stránkách – http://sweb.cz/vasinasi/.

 

Václav Mráz – studuji v Ostravě, zájmy nemám téměř žádné a jako nejpřijatelnější způsob trávení volného času se mi jeví vysedávání po hospodách, což také v hojné míře činím.

 

Antonín Handl (nar. 1985) – v současnosti postgymnazista, publikuje na www.totem.cz a na www.retarder.cz.

 

Gustáv Murín (nar. 1959) – vedecký pracovník Ústavu bunkovej biológie UK v Bratislave, doteraz publikoval 12 kníh, z toho štyri v češtine; píše prózu, sci-fi aj literatúru faktu. Poviedky a eseje mu vyšli v Afghanistane, Bangladéši, Bosne a Hercegovine, Bulharsku, Čechách, Chorvátsku, Indii, Litve, Rumunsku, Ukrajine, USA a Veľkej Británii.