V této rubrice se svými vlastními slovy krátce představují autoři aktuálního čísla Tématu.

 

Dorota Walczak-Delanois (nar. 1968) – narodila se v Poznani, kde vystudovala polonistiku na Univerzitě Adama Mickeiwicze. V roce 1997 obhájila doktorát na téma polské avantgardní poezie. Přednášela na UAM v Poznani a na Univerzitě Charlese de Gaulla v Lille. Dnes na Svobodné univerzitě v Bruselu přednáší polštinu, translatologii, dějiny polské kultury a dějiny Polska. Publikovala v řadě časopisů v Polsku a v zahraničí (Arkusz, Czas Kultury, Kultura, Patrimoine littéraire, Poezia Dzisiaj, Polonistyka atd.). Je autorka knihy Jiná tvář avantgardy. O meziválečné poezii Jana Brzękovského, Jalu Kurka a Adama Ważyka (Poznaň 2001). Věnuje se také malířství. Překlad (přeložil L. Martinek) uvedený na titulní straně tohoto čísla Tématu pochází ze sbírky Rozmysly – Pensuelles (Varšava 2004), kterou si autorka sama ilustrovala akvarely.

 

Boris Cvek (nar. 1976) – externí doktorand na Přírodovědecké fakulty UP v Olomouci, obor anorganická chemie. Působí na Ústavu lékařské chemie a biochemie Lékařské fakulty tamtéž. Publikoval na www.christnet.cz, www.totem.cz, www.blisty.cz, www.academica.cz a také v Hospodářských novinách, v Literárních novinách, v Lidových novinách, v Respektu a v Přítomnosti – zabývá se literaturou, filozofií, historií, teologií a přírodními vědami. Editor a vydavatel časopisu Téma (www.tema.vulgo.net). Vede mimo to českou sekci rozjíždějícího se evropského projektu www.poesia.vulgo.net.

 

Jiří Zajíc (nar. 1951) – vystudoval matematiku na MFF UK, působil na ČVUT a VŠE (1982-1990 hlavní redaktor ilegálního československého týmu pro křesťanskou výchovu), od roku 1990 do roku 2001 pak v Redakci náboženského života Českého rozhlasu, kterou založil. V té době byl také členem Ústřední rady Junáka, učil externě na Vyšší odborné školy publicistiky a Vyšší odborné škole sociálně teologické Jabok a byl členem Rady České televize (v letech 1993-1997 místopředseda). Mezi lety 2001 až 2005 byl ředitelem Kanceláře České rady dětí a mládeže (zastřešuje 90 dětských a mládežnických organizací – např. Junák, Pionýr, Asociace turistických oddílů mládeže, Folklorní sdružení ČR atd.). Je autor Rozhovorů s kardinálem Miloslavem Vlkem a Poutníka po hvězdách-Rozhovorů s Erazimem Kohákem.    

 

Karel Gyurjan (nar. 1960) – opravář díslových lokomotiv, začal krajinomalbou, od roku 84 člen skupiny Kontakt, absolvoval semináře a plenéry s profesory I. Zhořem a J. Brožkem. Autor ilustrací k povídkám, grafik, maleb, soch. Základem jeho tvorby je vždy hrubá kresba, která vzniká většinou v hospodě. Realita je mu jen prvotní impuls, porušuje všechny zvyklosti a zcela se osvobozuje, pokouší se vytvářet novou realitu.

 

Lynn Forest-Hill – PhD 1997, Southampton, England. Academic research interests: medieval and renaissance drama in English. Other interests: Tolkien society education secretary during the last year. Publications: Book – Trangressive Language in Medieval English Drama (Ashgate 2000). Academic articles on scurrility in medieval drama; Lucian's philosophy in a Tudor Interlude; the fourteenth/fifteenth century preaching controversy as presented in a fifteenth century morality play; Tolkien as a source for imagery in a poem by an American avant garde poet. Short stories: 'Ytenelinga saga' and 'The Nine Herbs Charm', published in Mallorn 39 and 41.

 

Evžen Stehura – student filosofie a historie, jenž duchem dlí v časech platoniků a církevních otců. Proto hledí na kulturu, společnost a na dění kolem sebe z poněkud archaizující perspektivy klasického světa. Obdivuje rozličné utopie a často přehlíží hranice mezi nimi a realitou.

 

Josef Musil (nar. 1972) – agýista, literát. Zájmy: hudba, literatura, výtvarné umění a kreativní tvorba. Publikuje všude, kde se dohodne. Redaktor AG revue (www.agrevue.com), člen recitační skupiny Katastrofanka. Vydal knihu Topení parostroje (www.volny.cz/josef musil/). Spojení: josef_musil@volny.cz.

 

Jitka Cardová – je studentkou posledního ročníku bohemistiky na FF UP v Olomouci.

 

Petr Přikryl (nar. 1978) – studuje filozofii na univerzitě v Olomouci – to je přesně tam, kde před pár měsíci absolvoval portugalskou filologii. 

 

Filip Sklenář (nar.1978) – v patnácti poprvé celostátně publikoval poezii prostřednictvím ČRO 3, Rádio Vltava. V osmnácti zběhl ze střední školy a živil se v severní Africe jako pašerák hašiše. Těžká drogová závislost, jíž se zbavil až ve dvaadvaceti, ho dvakrát přivedla do konfliktu se zákonem a k několika nervovým zhroucením. Pracoval jako číšník, barman, stavební dělník, prodavač. Žil ve Španělsku, Bavorsku a na Ceutě, procestoval větší část západní Evropy. Kromě intenzivního samostudia všeho, nač mu oko padlo, o sobě tvrdí, že během afrického pobytu studoval cosi tajemného u světu jinak neznámého muže, kterého nazývá Ibn Azizem. Své útočné články publikuje v současnosti v Britských listech, do internetového magazínu Téma přispívá obecnějšími literárními úvahami a externě se věnuje redakci odborných článků a textů do čtenářsky pohodlnější podoby. Jeho prozaickou prvotinu Červené dlaždice odmítli pro kontroverzní obsah tři nakladatelé, ale v současnosti – jak se zdá – už směřuje k českým čtenářům. Více viz http://felipe.ic.cz.

 

Ingeborg Fialová – studovala germanistiku na UP v Olomouci a zabývá se jí dodnes tamtéž. Rozděluje svůj životní čas mezi studium, studenty, nutnou úřední práci – dnes bohužel nezbytně spojenou s výzkumem – zahrádku, kočky a taroky.

 

Dušan Cvek (nar. 1926) – odborný lékař chorob plicních a tbc, pracoval ve Smokovci, Zlíně a od 1.4.1960 v Krnově jako přednosta plicního oddělení. Člen Obce spisovatelů, vydal sedm básnických sbírek a jeden výbor ze své poezie. Vedle poezie se dlouhá léta věnoval šachu (mistrovská třída v roce 1955). Nyní žije v Krnově-Ježníku uprostřed krásných lesů, které jako chrám pro věřícího byly odjakživa jeho svatyní.

 

Stanislav Vašina (nar. 1966) – publikuje na www.literra.cz a www.totem.cz, momentálně pracuje na poště. Podrobněji o sobě pojednává ve svých Cestách Jinám a zpět, které s dalšími jeho pracemi najdete na internetových stránkách – http://sweb.cz/vasinasi/.

 

Tomáš Blažek (nar. 1972) – pracuje jako novinář v Jihlavě.

 

Radek Čech (nar. 1974) – interní doktorand na PdF UP v Olomouci, obor pedagogika se zaměřením na český jazyk a literaturu. Jeho básně lze najít na www.totem.cz, kromě krásné literatury mezi oblasti jeho zájmů patří především lingvistika a historie.