V této rubrice se svými vlastními slovy krátce představují autoři aktuálního čísla Tématu.

 

Jiří Špičák (nar. 1986) – podprůměrný gymnazista, divadelní technik a antisurrealista. Publikuje pouze na internetu, neboť je příležitostný ekolog. V současné době se věnuje pěstování slunečnic a chování akvarijních rybiček.

 

Boris Cvek (nar. 1976) – externí doktorand na PřF UP v Olomouci, obor anorganická chemie. Učí chemii a fyziku na gymnáziu v Kojetíně. Publikoval např. na adresách www.christnet.cz, www.totem.cz, www.blisty.cz, také v Hospodářských novinách, v Literárních novinách, v Respektu a v Přítomnosti – zabývá se literaturou, filozofií, historií, teologií a přírodními vědami. Editor a vydavatel časopisu Téma (www.tema.vulgo.net).

 

Martin Trubač (nar. 1970) – vystudoval teologii a učitelství biologie, učí na základní škole ve Frenštátě pod Radhoštěm. Zájmy: divadlo, příroda, historie, turistika a přátelé.

 

Radek Čech (nar. 1974) – interní doktorand na PdF UP v Olomouci, obor pedagogika se zaměřením na český jazyk a literaturu. Jeho básně lze najít na www.totem.cz, kromě krásné literatury mezi oblasti jeho zájmů patří především lingvistika a historie.

 

Jáchym Topol (nar. 1962) – za totality prošel řadou manuálních zaměstnání, signatář Charty 77, aktivní samizdatový autor i organizátor. V roce 1988 zatčen za ilegální překročení hranic do Polska a za rozšiřování antisocialistických materiálů. Podílel se na vzniku časopisu Jednou nohou, který byl později přejmenován na Revolver revue (1991-1993 šéfredaktor). Na jaře 1989 spolu s I. Lamperem a Z. Petráčkem založil časopis Sport, který se koncem roku změnil v Informační servis a později v týdeník Respekt. Autor textů kapel Psí vojáci a Národní třída, psal také pro Moniku Načevu. Básnické sbírky Miluji tě k zbláznění a V úterý bude válka, romány Sestra a Noční práce, povídka Výlet k nádražní hale, novela Anděl a parafráze indiánských příběhů Trnová dívka. Člen Pen klubu, nositel ceny Toma Stopparda, ceny Egona Hostovského a dalších cen.

 

Jitka Cardová – je studentkou posledního ročníku bohemistiky na FF UP v Olomouci.

 

Jaroslav Vala (nar. 1975) – obdržel Ph.D. na PdF UP v Olomouci, obor pedagogika se zaměřením na český jazyk a literaturu. Učitel českého jazyka a základů společenských věd na Slovanském gymnáziu tamtéž.

 

Jiří Tichý (nar. 1946) – (převzato z Britských listů) v roce 1968-1970 pobýval v Izraeli, od konce 70. let del. prof. (Charta 77), v 90. letech publicista v redakci Atelieru, v roce 1998 kniha samizdatů a polistopadových fejetonů Od dubna do dubna, v roce 2002 román Výlet. Píše fejetony, výtvarné recenze. Nyní je hlídačem na autoparkovišti, dopisuje pokračování Výletu, které vyjde letos v Gema Art.

 

Tomáš Blažek (nar. 1972) – pracuje jako novinář v Jihlavě.

 

Martin Škabraha (nar. 1979) – doktorand na Katedře filosofie na FF UP v Olomouci. Kromě svého studijního oboru se zajímá o historii, vážnou hudbu a zejména o literaturu. V budoucnu by chtěl vydat sbírku povídek, z nichž některé dosud vyšly časopisecky (Host, Aluze, Texty).

 

Igor Chaun – po nepřijetí na pražskou konzervatoř, obor herectví, vyučil se, pracoval a získal maturitu jako horník na dole Klement Gottwald na Kladně. Od roku 1983 působil čtyři roky ve Filmovém studiu Barrandov jako asistent režie. Podílel se na celovečerních filmech a seriálech včetně mezinárodních koprodukcí po boku režisérů Karla Steklého, Karla Smyczka, Antonína Moskalyka, Edouarda Molinara nebo Jesuse Garcii de Duenas. V roce 1987 se dostává na pražskou Filmovou akademii, katedru scenáristiky a dramaturgie. V polovině studií přichází protikomunistická sametová revoluce, aktivně se tedy zapojuje a stává se tiskovým mluvčím Studentského stávkového výboru. Počátkem 90. let šokuje televizní diváky svými Velmi uvěřitelnými příběhy, cyklem hraných hororů podle vlastních námětů. Politickému tématu se věnuje ve čtyřdílné Léčbě Klausem z roku 1991, zobrazující touhu československé společnosti po ekonomické a myšlenkové proměně. Černý humor uplatňuje jako spoluautor a režisér satirického televizního pořadu Česká soda. Dvoudílný dokument Nesmrtelný život a smrt Mikiho Volka, rokenrolového krále skládá hold nešťastné hvězdě české pop music 60. let. Ve druhé polovině 90. let se vlivem východní filozofiemi orientuje na cestopisné a mystické dokumenty z cest po Asii. Postupně tak vznikl dvoudílný Skutečný svět? z roku 1996 (Thajsko, Srí Lanka) a především tříhodinová Cesta do Indie z roku 1999, ve které mapuje lidskou potřebu duchovního hledání i své setkání s tibetským dalajlamou a americkým hercem Richardem Gerem. Dále je autorem kontroverzní knihy Deník aneb Smrt režiséra, osobních zápisků z počátku 90. let, popisujících nezvykle otevřeně jeho životní i duchovní usilování. Také vydal literární sbírku povídek Večeře u mahárádži. O Vánocích 2001 se představil televizním divákům hodinovým hraným filmem Červená karta, kde na pozadí kriminální zápletky řeší dilema moderní doby: stačí ke štěstí hmotný úspěch nebo musíme přidat otevřené srdce a soucit s ostatními? Celkem natočil více než čtyřicet různých hraných a dokumentárních filmů. Pravidelně se věnuje také reklamní tvorbě, režíroval TV spoty pro Pepsi, Generalli, Sekt Bohemia, Sazku a další tuzemské i zahraniční klienty.

 

Kateřina Huňová (nar. 1986) – studuji sportovní Gymnázium T.G.M. ve Zlíně. Závodně hraju volejbal, ráda lyžuju a bruslím. Zajímám se o literaturu a v budoucnu bych se chtěla věnovat žurnalistice.

 

Antonín Handl (nar. 1985) – v současnosti postgymnazista, publikuje na www.totem.cz a na www.retarder.cz.

 

Dušan Cvek (nar. 1926) – odborný lékař chorob plicních a tbc, pracoval ve Smokovci, Zlíně a od 1.4.1960 v Krnově jako přednosta plicního oddělení. Člen Obce spisovatelů, vydal sedm básnických sbírek a jeden výbor ze své poezie. Vedle poezie se dlouhá léta věnoval šachu (mistrovská třída v roce 1955). Nyní žije v Krnově-Ježníku uprostřed krásných lesů, které jako chrám pro věřícího byly odjakživa jeho svatyní.