V této rubrice se svými vlastními slovy krátce představují autoři aktuálního čísla Tématu.

 

Andrea Adamová (nar. 1960) – referentka (klimatologie, marketing) v lázních Karlova Studánka. Dosud publikovala na http://www.totem.cz/ – zabývá se literaturou, andragogikou, psychologií, výtvarným uměním a přírodou Jeseníků.

 

Boris Cvek (nar. 1976) – interní doktorand na PřF UP v Olomouci, obor anorganická chemie. Dosud publikoval zejména na www.christnet.cz a na www.totem.cz – zabývá se literaturou, filozofií, teologií a přírodními vědami.

 

Lynn Forest-Hill – PhD 1997, Southampton, England. Academic research interests: medieval and renaissance drama in English. Other interests: Tolkien society education secretary during the last year. Publications: Book – Trangressive Language in Medieval English Drama (Ashgate 2000). Academic articles on scurrility in medieval drama; Lucian's philosophy in a Tudor Interlude; the fourteenth/fifteenth century preaching controversy as presented in a fifteenth century morality play; Tolkien as a source for imagery in a poem by an American avant garde poet. Short stories: 'Ytenelinga saga' and 'The Nine Herbs Charm', published in Mallorn 39 and 41.

 

Oldřich Šimáček (nar. 1919) – dlouholetý scénograf Národního divadla, často hostoval v zahraničí, např. v Antverpách, ve Vídni, v Buenos Aires, v Ženevě atd. V roce 1973 v São Paulu získal zlatou medaili na světové výstavě divadelního výtvarnictví a architektury  v rámci XII. Bienále jako nejlepší zahraniční scénograf. Názvy ilustrací nejsou původní a jsou vytvořeny pouze k účelu prezentace v tomto časopise.

 

Radek Čech (nar. 1974) – interní doktorand na PdF UP v Olomouci, obor pedagogika se zaměřením na český jazyk a literaturu. Jeho básně lze najít na www.totem.cz, kromě krásné literatury mezi oblasti jeho zájmů patří především lingvistika a historie.

 

Martin Škabraha (nar. 1979) – studuje filosofii a historii na FF UP v Olomouci. Kromě svého studijního oboru se zajímá o vážnou hudbu a zejména o literaturu. V budoucnu by chtěl vydat sbírku povídek, z nichž některé dosud vyšly časopisecky (Host, Aluze, Texty).

 

Jan Jandourek (nar. 1965 ) – vystudoval teologii a sociologii. V současnosti komentátor MF DNES. První román V jámě lvové vydal v roce 1997, poslední beletristická kniha Bomba pod postelí vyšla v roce 2001. Letos má v nakladatelství Petrov vyjít jeho román Vražda je krásná. Je autorem Úvodu do sociologie (Praha-Portál 2003).

 

Jeroným Klimeš (nar. 1967) – kromě hudby se zabývá náboženskou, marketingovou a partnerskou psychologií. Více viz jeho stránky: http://klimes.mysteria.cz/.

 

Josef Musil (nar. 1972) – agýista, literát. Zájmy: hudba, literatura, výtvarné umění a kreativní tvorba. Publikuje všude, kde se dohodne. Redaktor AG revue (www.agrevue.com), člen recitační skupiny Katastrofanka. Vydal knihu Topení parostroje (http://www.volny.cz/josef musil/). Spojení: josef_musil@volny.cz.

 

Petr Gryga (nar. 1975) – pracuje jako koordinátor výroby, vystudoval VŠE-TU. Metalovou hudbu poslouchá od roku 1993.

 

Jan Heller (nar. 1925) – biblista, teolog a religionista, překladatel z hebrejštiny a foiničtiny. Zabývá se především Starým zákonem a náboženskými systémy starověkého Předního východu. Je autorem i spoluautorem vědeckých prací a učebních textů. Působil jako profesor religionistiky a Starého zákona na evangelické fakultě v Praze a dosud, i po odchodu do důchodu, přednáší na ETF a KTF.

 

Ilona Lázničková (nar. 1949) – MU obor etnografie – čeština. V NO – Muzeum romské kultury od roku 1992. Zaměření – tradiční kultura Romů, rodinné obřady a obyčeje, ohlasy romské kultury a způsobu života v životě a kultuře majority. Šéfredaktorka ročenky Bulletin Muzea romské kultury (vychází od roku 1992). Dosud publikovala v romském tisku, v knize: Romové – O Roma. Tradice a současnost. Angoder the akának, Moravské zemské muzeum Brno, 1999. Externě přednáší tematiku národnostních menšin na VOŠS.

 

Tomáš Šenkyřík – pracuje jako muzikolog v Muzeu romské kultury od roku 1999. Zabývá se především systematickou dokumentací romské hudebnosti. V roce 2000 pracoval na projektu Záchrana tradičního romského folklóru na území Čech a Slovenska. V roce 2002 dokončil společně s Evou Davidovou CD Giľa Díla Giľora, které obsahuje tradiční nahrávky usedlých a olašských Romů. Album vydalo Muzeum romské kultury v roce 2003.

 

Jan Čulík (nar. 1952) – absolvent FF UK v Praze, vyučuje bohemistice na Glasgow University ve Skotsku, šéfredaktor internetového deníku Britské listy, autor, spoluautor a editor publikací Knihy za ohradou: Česká literatura v exilových nakladatelstvích, 1991, ... jak Češi myslí, 1999, ...jak Češi jednají, 2000, V hlavních zprávách: Televize (s Tomášem Pecinou, 2000), Jak Češi bojují (2003) a četných článků a esejů v českých a zahraničních publikacích (zejména viz hesla o českých spisovatelích druhé poloviny dvacátého století v Dictionary of Literary Biography sv. 232, 2000).

 

Dušan Cvek (nar. 1926) – odborný lékař chorob plicních a tbc, pracoval ve Smokovci, Zlíně a od 1.4.1960 v Krnově jako přednosta plicního oddělení. Člen Obce spisovatelů, vydal sedm básnických sbírek a jeden výbor ze své poezie. Vedle poezie se dlouhá léta věnoval šachu (mistrovská třída v roce 1955). Nyní žije v Krnově-Ježníku uprostřed krásných lesů, které jako chrám pro věřícího byly odjakživa jeho svatyní.

 

Stanislav Vašina (nar. 1966) – publikuje na www.literra.cz a www.totem.cz, momentálně pracuje na poště. Podrobněji o sobě pojednává ve svých Cestách Jinám a zpět, které s dalšími jeho pracemi najdete na internetových stránkách – http://sweb.cz/vasinasi/.