Na úvod otázka: proč se v literárním časopise zmiňovat o týdeníku, jehož samotný název napovídá, že čtenář bude mít co do činění především s ekonomikou? Odpověď je poměrně jednoduchá – protože The Economist zdaleka není jen o ekonomice a protože je tak dobrý, že prostě stojí za to ho číst. Přibližme si jej tedy trošku více.

 

                V tiráži každého čísla vydavatelé tohoto britského týdeníku připomínají, že The Economist „byl poprvé publikován v roce 1843, aby se podílel na vážném střetu mezi rozumem, který postupuje vpřed, a bezcennou, bázlivou nevědomostí překážející našemu rozvoji.“ Již tato proklamace naznačuje, že v časopise nepůjde zdaleka jen o ekonomiku. Vždyť omezení se jen na tuto část lidské činnosti by bylo zjevně v rozporu s výše uvedenou proklamací, protože střet rozumu a ignorance se týká člověka celého, se všemi jeho zájmy, starostmi a povinnostmi. Navíc je zde vyjádřena víra, že otevřený rozvoj lidského myšlení je základním předpokladem rozvoje nás všech lidí. Každý z těchto slov jistě cítí bezprostřední závan liberalismu, a pokud se člověk začte do publikovaných článků, skutečně získá přímou zkušenost s moderně-liberalistickým myšlením.

 

                The Economist čtenářům jednou týdně nabízí bohaté čtení o událostech z celého světa. Každé číslo má  zpravidla jedno hlavní téma ( z posledních např. AIDS v Indii, George Bush, Rwanda, Gay marriage atd.) a přehled událostí uplynulého týdne, kdy ty nejvýznamnější jsou podrobeny analýze. Dále jsou tu otiskovány reportáže z jednotlivých částí světa, takže čtenáři se mají možnost blíže seznámit s událostmi, jimž je v běžném zpravodajství většinou věnováno pouze několik zběžně informativních řádků. Vedle politických The Economist ovšemže publikuje i články týkající se obchodu, financí a ekonomiky (tvoří přibližně 20 % obsahu celého čísla), zabývá se však také oblastí vědy či moderních technologií. Na závěr nechybí ani zprávy ze světa umění a recenze knih. Na zhruba 100 stranách se tedy má čtenář možnost seznámit s širokou paletou informací.

 

                Jsem si vědom, že každý nemá možnost přístupu do knihoven, kde je The Economist volně k dispozici, a cena 120 Kč za jedno číslo je pro našince stále příliš vysoká. Na druhou stranu se nabízí alespoň omezený přístup k časopisu na www.economist.com/, kde jsou vždy některé aktuální články přístupné i nepředplatitelům.